Od 16 sierpnia 2022 roku w gnieźnieńskiej Strefie Płatnego Parkowania działa aplikacja mobilna Flowbird, dzięki której można dokonać w sposób bezgotówkowy, bezpieczny, szybki, oszczędny i wygodny płatności za postój pojazdu w SPP.

Gniezno dołącza do ponad 850 miast w Europie korzystających z tej aplikacji. Dotychczas w mieście firma była znana jako dostawca parkomatów. Flowbird jest jednak również jednym z czterech największych na świecie dostawców aplikacji do parkowania za pomocą smartfonu. Rozwiązanie działa w kilkunastu krajach w Europie (min. Francji, Hiszpanii czy Włoszech), ale także w USA, Kanadzie, Hong Kongu czy Australii.

Gniezno jest także pierwszym miastem w Polsce z funkcjonalnością prezentowania zajętości miejsc parkingowych na mapie. Aplikacja opierając się na danych historycznych, danych bieżących oraz specjalnie stworzonym algorytmie prezentuje wizualnie natężenie ruchu ulicznego oraz zajętość miejsc w strefie płatnego parkowania. Kolorem zielonym aplikacja prezentuje płynny ruch uliczny oraz szansę na znalezienie miejsca parkingowego od 70 do 100%. Im “cieplejszy” kolor tym mniejsza szansa na znalezienie miejsca i większe natężenie ruchu ulicznego. Pomarańczowy oznacza, że szansa na znalezienie miejsca spada do od 40 do 60% a czerwony, że wynosi od 10 do 40%.

Aplikacja jest bezpłatna, niezwykle prosta i przyjazna. Na mapie prezentowane są wirtualne parkomaty, które pozwalają upewnić się czy jesteśmy na terenie strefy płatnego parkowania, a jeśli tak, to na której. Kierowcy korzystający z aplikacji mogą oznakowywać pojazd naklejką czy kartką za szybą – pomoże to kontrolerom w szybszej identyfikacji sposobu, w jaki płacimy za parkowanie. Naklejkę można wydrukować ze strony lub odebrać w Biurze Strefy Płatnego Parkowania przy ulicy Pocztowej 11 w Gnieźnie.

Warto wspomnieć, że oprócz nowej aplikacji Flowbird w SPP w Gnieźnie dostępne są obecnie 3 inne aplikacje, poprzez które można płacić za parkowanie: EPark, SkyCash oraz Mobilet.