Od 19 sierpnia 2022 roku za postój pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania w Gnieźnie będzie można dokonać płatności w parkomacie za pomocą karty zbliżeniowej.  Wprowadzone rozwiązania dotyczą podstrefy A (czerwonej) i C (zielonej).

Dotychczas postój pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania w Gnieźnie można było opłacić gotówką, poprzez dostępne aplikacje mobilne i platformy bankowe lub poprzez zakup identyfikatora bądź abonamentu. Płatność kartą zbliżeniową jest więc kolejną formą dokonywania stosownych opłat.

Nowy sposób płatności możliwy jest także dzięki temu, że w podstrefie A (czerwonej) wymieniono 11 sztuk zużytych parkomatów na nowoczesne urządzenia, natomiast pozostałe parkomaty w podstrefie A i C zmodernizowano i wyposażono w czytniki kart.
Nowe parkomaty mają własne źródło zasilania i posiadają panel solarny. Na urządzeniach dostępna jest również instrukcja, dodatkowo ułatwiająca ich obsługę.

Powyższe zmiany wpisują się w koncepcję inteligentnego Smart City, którego założenia i rozwiązania od kilku lat wprowadza Miasto Gniezno, również przy udziale Biura Strefy Płatnego Parkowania.